$ DOLAR → Alış: 18,77 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,48 / Satış: 20,56

AVCILIK SPOR DEĞİL CİNAYETTİR

AVCILIK SPOR DEĞİL CİNAYETTİR
  • 24.11.2017
  • 2.601 kez okundu

HÜSEYİN YALÇIN

 Geçen gün, sosyal medyada, Malatya Hayvanları Koruma Derneği Haytap’ın, kendi sayfalarında paylaşmış oldukları bir yazıya rastladım ve okuduktan sonra bir Arguvanlı olarak, bir insan, bir doğa ve hayvan dostu olarak inanın ki, üzüldüm. Yazıyı sizlerle de paylaşmak istiyorum.
“Malatya’nın Arguvan ve Hekimhan İlçeleri yıllardır avlanmanın en fazla olduğu yerdir .
Nesli tükenmekte ve koruma altında olan dağ keçileri avlanması yasak olduğu halde gözü dönmüş avcılar tarafından avlanılıyor.
Bu 1 hafta içinde 3.ölü bulunan dağ keçisi bildiğimiz…Ya bilmediklerimiz???
Soruyoruz;
15. Orman Su Bölge Müdürlüğü neden önlem almıyor?
İlçenin mülki idari amirleriyle, jandarması dâhil olmak üzere komisyon oluşturmak Orman Su Müdürlüğünün görevidir.
Neden bu esneklik?
Sürü halinde gezen, yaşam alanları belli olan dağ keçilerinin böylesine katli oluyorken, kamu kurumlarını görevlerini yapmaya davet ediyoruz.
Biz usandık artık birilerini görevli olduğu halde hatırlatmaktan,dürtmekten,gerçekten usandık!!
Avcılara belge verip dağlarda eşkıya gibi önüne gelen canı katletmelerinden usandık!!
Siz usanmadınız mı??

Malatya Haytap İl Temsilcisi
Filiz Yenier”
Haytap’ın bu paylaşım yazısını okuduktan sonra, usulsüz ve denetimsiz hatta kaçak avcılık konusunda, Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği YK üyesi ve saymanı olan Barış Gönül arkadaşa telefon açarak bu konuda olup-bitenleri kendisinden öğrendim. Aynı zamanda derneğin çalışmaları ile ilgili bilgilerde aktardı.
Kendisine buradan bir defa daha ilgi ve duyarlılığı ve bir doğa dostu olması nedeniyle teşekkür ediyorum. Barış arkadaşın soyadının da çok anlamlı olduğunu ve çalışmaları ile örtüştüğünü söyleyebilirim.
Yani, doğaya gönül vermiş bir arkadaşımız.
Barış arkadaşın telefonda bana aktarmış olduğu bilgiler özetle şöyle:
“Arguvan’ın, dağlarında, doğasında daha çok Kınalı keklik, çil keklik, tavşan, vaşak, domuz, dağ keçisi, tilki, kurt… Gibi hayvanlar var. Avcılar, avlanması yasak olmasına rağmen özellikle de dağ keçilerini avlıyorlar.
Teke’lerin 70-80 kg geldiğini ve çok kaliteli bir keçi eti olduğunu söylüyorlar. Bu avcılık durumu o kadar çoğaldı ki Keklik ve tavşanları neredeyse göremiyor sesini duyamıyorduk, yaylaları çekirge basmıştı, otları, kevenleri ve hatta ardıç ağaçlarını bile yemeye başlamıştı.
Bizler, avcıları 3-4 yıldır yüzde 80 oranında bırakmıyoruz ve tabi tatsızlık çıktığı da oluyor, karakolluk olduğumuzda oluyor fakat caydırıcılığımız var ve keklikler ve tavşanlarda aşırı bir çoğalma oldu. Arguvan halkı avcılara tepkili ve derneğimizin yanındalar.
Çoğu zaman dernek yönetimi olarak avcılarla biz muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Kimsenin zarar görmesini istemiyoruz. Avcılar bizi şikâyet ettiği zaman biz suçlu çıkıyoruz. Çoğu zaman avcılarla Karakolluk oluyoruz. İlçe av Komisyonu her yıl, Arguvan ava kapatılsın diye karar alıyor ama maalesef, il av Komisyonu bu kararı önemsemeyip Arguvan’ı av alanına açıyor.
İl av Komisyonunda avcı dernekleri de var ve çoğu kararlarda onlar belirleyici oluyor.
Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ekipleri var ama dağlarda avcıları denetleyen on tane elemanları bile yoktur! Avcılardan 350 tl yıllık pul ücreti alıyorlar ve avcılara bir av sezonu boyunca adeta istediğin kadar hayvan öldür diyorlar. İlçe Jandarmanın personeli az olduğu için her yere yetişemiyor haliyle.
Yaşanan ve yaşadığımız bütün bu sorunları yıllardır devlet yetkililerine bildiriyoruz fakat bir sonuç alamıyoruz.
Bizim, bakanlık programımız var, bizler, avcılara anlatacağız deyip kenara çekiliyorlar…”
Arguvan’ın sorun alanları her geçen yıl çığ gibi büyüyerek artarken ve kalıcı hiçbir çözüm üretilmezken, bu sorunların üzerine birde son yıllarda, usulsüz ve denetimsiz avcılık eklendi.
Av hayvanlarının(!)usulsüz ve gereğinden fazla avlanması doğrudan doğruya doğaya, onun içinde yaşam alanı bulmuş olan bitkilere, börtü-böceğe zarar vermekte, var olan ekosistem ve onun işleyişini bozmaktadır.
Örneğin, bir avcının, yasal olarak en fazla iki tane keklik avlama izni varken, avcı, önüne çıkan bütün keklikleri avlıyorsa, o alanda ve doğada keklik azalır hatta nesli bile tükenebilir.
Keklik, daha çok çekirge yakalayarak beslendiği için, kekliğin az olması ya da tamamen yok olması ile çekirgeler çoğalır.
Çekirge ki, zararlı bir hayvan olup, tarladaki ekinden, yayladaki çiçeğe kadar hatta bütün otları adeta tırpanlayıp, tıraşlayarak, çiftçilikle, hayvancılıkla, arıcılıkla geçimini sağlayan hemşerilerimize büyük zarar vermektedir.
Ayrıca, Arguvan’da “yaylacılık” yaşamı ve kültürü vardır! Birçok köyden, hayvancılık ve arıcılık yapmakta olan hemşerilerimiz bahar aylarının sonu gibi yaylalara çıkarak sonbahar,güz aylarına kadar konaklamakta, özellikle küçükbaş hayvanların daha iyi beslenmesi sağlandığı gibi, yaylalarda çiçek bol ve çeşitli olduğu içinde arıcılık yapmaktadırlar.
Arguvan’da, zaten susuz tarım yapıldığı ve çoğu kerede yaz aylarında kuraklık olduğu için, ekinler daha başak vermeden kuruduğu, bunun üstüne birde küçük ve büyükbaş hayvanların yaylım alanında olan otların çekirgeler tarafından adeta tırpanlanıp, tıraşlandığını ve tüketildiğini düşünün.
Eeeee, bir avcının gereğinden fazla usulsüz ve denetimsiz olarak keklik avlaması ile ne oluyor? Tabii ki, çekirgeler çoğalıyor. Böylece, usulsüz ve denetimsiz avcılık yapanlar, geçimini tarım, hayvancılık ve arıcılık ile geçimini sağlayan hemşerilerimize doğrudan doğruya zarar vermiş oluyor.
Nasıl ki, toplumsal olaylar arasında bir neden-sonuç ilişkisi varsa, bu doğa içinde geçerlidir. Doğanın dengesini bozmak ise, sonuçları ağır olan doğal felaketler oluşturur. Bu bilimsel bir realitedir!
Usulsüz ve denetimsiz avcılık olayında, bir avcının gereğinden fazla keklik avlaması gibi tek bir örnek üzerinden bile ulaşılan olumsuz sonuçlar ortadayken, kekliğin yanında diğer hayvanlarında gereğinden fazla avlanması ile ortaya çıkacak sonucu ve doğanın dengesinin bozulmasını düşünebiliyor musunuz?!!!
Usulsüz ve denetimsiz hatta kaçak avcılık yapan bu avcılar Arguvan’a daha çok Malatya ve çevresinden gelmekteler. Arguvanlı avcı yok denecek kadar azdır.
O halde konu ile ilgili olduğu için şunu da belirtelim ki, Arguvan nüfusunun genel çoğunluğu Alevidir. Alevilik inancında, değil bir canlıyı avlayarak öldürmek, yaş ağaç kesmek bile yasaklanmışken, helede zevk için ve absürd bir söylemle spor kabul edilmiş bulunan ve esasında bir canlının yaşamını yok etmek olan avcılık tamamen yasaktır.
Aleviler sadece kurban, lokma, adak niyeti ile hayvan keser, keserken de özü tutmaz kesmeye ve üzülür. Çünkü Alevilikte, insana saygı, sevgi olduğu kadar, doğaya ve bütün canlılara karşı da bir sevgi ve sorumluluk vardır!
Ali Kenanoğlu’nun, bir yazısında okumuştum. Yazı şöyle:
Eskişehir de bir ablamız babasının görgü cemine gidişini şöyle anlatmıştı; “Babam görgü cemine gitmeden önce ahırının kapısını açar ve hayvanlarına seslenir; Ey atım, eşeğim, koyunum, kuzum, tavuğum, ineğim, danam, öküzüm, yeminizi, suyunuzu, otunuzu eksik vermiş olabilirim, haddinden fazla yük yüklemiş olabilirim, beni affedin. Bana razılık verin bir dahakine bütün bunlara dikkat edeceğim” der ve cümlesine birden niyaz vererek ceme giderdi.
Şimdi soruyorum: Böyle bir inanca, düşünceye sahip olan Alevi insanların, Alevi toplumun olduğu bir yerde, bırakalım usulsüz ve kaçak avlanmayı, avcılık etkinliği, avcılık kültürü olur mu?
Buradan yetkililere sesleniyorum:
Arguvan ve Hekimhan kırsalında, dağlarında, ovasında, doğasında usulsüz hatta kaçak avcılık yapanlara karşı gerekli önlemleri alınız ve denetleyiniz.
Doğasına, o doğanın içinde bulunan hayvanlara, bitkilere, börtü-böceğe sahip çıkan ve koruyan Arguvanlı, Hekimhanlı hemşerilerimizi, avcılarla yüz yüze getirerek, muhatap ederek istenmeyen olumsuz olayların oluşumuna son verin…
Yasalar ve kurallar, burada ise konu ile ilgili olarak “Avcılık yasası ve kuralları” uygulanmayacak ve denetim yapılmayacaksa şayet, yasa ve kurallar oluşturmanın anlamı ne?!!!
Usulsüz ve denetimsiz hatta kaçak avcılık yapanlara karşı mücadele veren, başta Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği üyelerine ve onlara destek veren Arguvanlı, Hekimhanlı hemşerilerimize sevgilerimi, selamlarımı iletiyorum.

Umutta kalın, dirençli olun.

Hüseyin Yalçın

Kaynak:sonnoktamalatya.com

www.arguvanmedya.com

Ali Haydar Kaya

Etiketler: / / / /

KIZIK MAHALLESİNDEN CAFER TÜRKKAN HAYATINI KAYBETTİ
Kızık Mahallesinden Cafer TÜRKKAN bugün Arguvan merkezde gerçekleşen kaza sonucu hayatını kaybetti. Bir dönem Kızık Mahallesi Muhtarlığı da yapan Cafer...
AKP’de Çay CHP’de Sabun!
Seçim sürecinde daha önce yanındakilerle birlikte Muhtara saldırıp darp etmekle gündeme gelen Arguvan Belediye Başkan Adayı Mehmet Kızıltaş bu seferde...
DSP ARGUVANLILARLA BULUŞUYOR
Yerel seçim kapsamında Arguvan’da güçlü Başkan Adayı ve üyelerle halk desteğini arkasına alarak seçime giren ve verdiği güvenle Arguvan’da büyük...
DEMİRTAŞ’DAN ARGUVAN’A MEKTUP VAR
Halkların Demokratik Partisi eski eş başkanı Selahattin DEMİRTAŞ tutuklu bulunduğu Edirne Hapishanesinden Arguvan Halkına mesaj yolladı. Demirtaş mektubunda “ Arguvan...
DSP CEMEVİNDE PROJE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLİYOR
Demokratik Sol Parti Arguvan Belediye Başkan Adayı Ergün KILIÇ 13 Mart Çarşamba günü Arguvan Cemevin’de proje tanıtım toplantısı düzenleyeceğini açıkladı....
ARGUVAN BELEDİYE BAŞKANI VE BERABERİNDEKİLER MUHTARA SALDIRDI İDDİASI!
Arguvan Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi yeni dönem Belediye Başkan Adayı Mehmet Kızıldaş ve beraberindekilerin bugün Armutlu(Kuşu) Mahallesinin muhtarına...
ARGUVAN’DA DSP RÜZGARI
Yerel seçimler yaklaşırken Arguvan’da yerel seçim havasına girdi. CHP mevcut başkan adayıyla devam ederken HDP İlhan YILDIZ ve Eşbaşkan Seda GÜLTUTAN ile...
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRI
Hüseyin Çıplak yazısını daha çok kitleye ulaştırmak için paylaşmamızı rica etti. Hüseyin Çıplak’ın yazısı aşağıdadır. Belediye başkanlığınız döneminde, kentimizin üst ve...
5. GELENEKSEL ATMA GENÇLİK PİKNİĞİ PROGRAMI BELLİ OLDU
5. Geleneksel Atma Gençlik Pikniği Tarihi ve Programı Belli Oldu. Atma Gençliği tarafından düzenlenen 5. Geleneksel Atma Gençlik Pikniği 24...
ARGUVAN BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI İSTİFA ETTİ İDDİASI!
Arguvan Belediye Başkan Yardımcısı Kanber Yıldırım’ın istifa ettiği iddia edildi. Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın yardımcısı Kanber Yıldırım’ın 15 Nisan 2018’...
KUŞU MAHALLESİNDEN TAMER KAMA HAYATINI KAYBETTİ
Arguvan Kuşu(Armutlu) Mahallesinden Tamer Kama 39 yaşında trafik kazasında hayatını kaybetti. Kuşu Mahallesinde Arguvan Hekimhan yolu istikametinde bir aracın çarpması sonucu genç...
ARGUVANLI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
Arguvanlı Milletvekili Adayları İzmir’den İdil Uğurlu’nun adaylığıyla beraber yine Arguvanlı hemşehrimiz Kemal Bülbül Antalya HDP 1. Sıra milletvekili adayı olarak seçime girecek....
İZMİR’DE ARGUVANLI MİLLETVEKİLİ ADAYI
İzmir’de Arguvanlı Milletvekili Adayı HDP’den İzmir’e Arguvanlı Aday 24 Haziran’da yapılacak ve ilk defa 600 milletvekilin mesliste yer alacağı seçimler...
ARGUVAN BELEDİYESİ TEPKİLER ÜZERİNE “KÜRTÇE” YAZIYI EKLEDİ
Arguvan Belediyesi geçtiğimiz günlerde Arguvan Parkı’nın Nazım Hikmet Meydanı’na bakan kısmına bir tabela yerleştirmişti. Tabela da üç ayrı dilde Arguvan’a...
BELLİKLER MEZRASINDA VEFAT
Alhasuşağ Bellikler Mezrasında Vefat. Bellikler Mezrasından Fadime Parlak(95) Malatya’da vefat etti. Abuzer Parlak’ ın eşi Ali Seydi Parlak’ın annesi Fadime Parlak’ın cenazesi yarın Yazıhan’da toprağa...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ